3 časté případy, kdy nemáte nárok na úvěr pro podnikatele

Nemusíte vlastnit začínající firmu, aby byl váš úvěr zamítnut. Okolností, které vám mohou přitížit, je totiž více. V článku se podíváme na ty nejčastější.

 

Nejčastěji vám banka odmítne úvěr, když teprve začínáte. Nemáte za sebou žádnou finanční historii, zisky ani jiný majetek (například nemovitost nebo práva na výdělečnou značku). Důvodů, proč dochází k zamítnutí úvěrů, je ale mnohem více. Pojďme se podívat na ty nejčastější v následujících řádcích.

Historie úvěrů

Nebankovní úvěr pro společnosti na tom tak často nelpí, ale v bankách můžete tvrdě narazit. Řeč je o historii úvěrů, kterou si řada bankovních institucí prověřuje. Vůbec nevadí, že máte další půjčku. Jde o to, jak dobře ji splácíte. Pokud máte dobrou platební morálku, pak by vás od získání peněz nemělo nic zdržovat. Tedy pokud máte dostatečně dobré finanční výsledky za poslední dva roky.

Zajištění úvěru

Některý nebankovní úvěr pro podnikatele, ale zejména úvěry bankovní, vyžadují tzv. zajištění. Jedná se pojistku, kterou věřiteli dáte pro případ, že by se vám nedařilo splácet. Nejlepší zástavou je byt či dům v dobré lokalitě. Ten má totiž často odpovídající cenu výši úvěru. I přesto, že existuje možnost získání nezajištěného úvěru, máte mnohem větší šanci u toho zajištěného.

Vhodná aktiva

Další pojistka, která ochrání vaši neschopnost splácet. Banky tak často kontrolují aktiva vaší firmy, a to buďto peněžního, duševního či fyzického druhu. Bankovním institucím se takto podaří vhodně zúžit seznam zájemců o úvěr a získat tak informace o tom, jestli budete schopní půjčku splácet i v případě výpadku příjmů. Nebankovní úvěr pro firmy je v tomto případě sice benevolentní, i ten je někdy výrazně omezen kvůli zákonným nařízením.