Rok 2015 znamenal černý rok pro řadu českých sběren surovin. Spousta z nich totiž zkrachovala. Co bylo příčinou? Čtěte v tomto článku.
Nová vyhláška z roku 2015 neměla jen pozitivní vliv na snížení krádeží. Krátce po zavedení vyhlášky začaly vyplouvat na povrch informace o tom, že desítky výkupen krátce na to zkrachovaly.
Sběrny ve velkém krachovaly
Výkup kovů Plzeň v roce 2015 výrazně ovlivnil nový zákon, který zakázal platby v hotovosti. Sběrny od tohoto roku mohou zaplatit za kov nebo další suroviny pouze na účet nebo šekem. Vlivem této vyhlášky krátce na to zkrachovaly desítky sběren kovů. Na vině byl především fakt, že kov místo ve sběrně končil na smetišti.
Novela přitom ovlivnila i zajeté sběrny surovin. Výkup železa Plzeň, ale i po celém Česku, musel uzavřít hned několik provozoven a propustit i její zaměstnance. Po uvedení nového zákona se totiž snížil příjem surovin o 40 až 60 procent. Provozovny tedy začaly vykazovat výrazné ztráty, což vyústilo v další propouštění. O práci tímto způsobem přišly desítky lidí.
Pokles kriminality
Několik provozoven zkrachovalo. To byla ale nutná daň za to, že se konečně výrazně omezil počet krádeží kovů. Z roku 2014 na rok 2015 poklesl jejich počet o 50 procent. V následujícím roce tyto statistiky dále klesaly. Zloději si zřejmě uvědomili, že jim za pár korun krádež nestojí. Zvlášť když museli začít předkládat svoje doklady.
Vyhlášku si pochvalovali především železničáři. Podle nich měla přímý dopad na bezpečnost lidí i celospolečenský přínos. Železničáři takřka lusknutím prstu začali evidovat méně ukradených kolejí, trakčního vedení i zabezpečovacích kabelů. Podobně na tom byli i policisté, kteří si zase pochvalovali úbytek krádeží poklopů od kanálů, dopravního značení a dalších součástí veřejného osvětlení. Vyhláška zkrátka přinesla více užitku než škody. A dobře funguje až do dnešních dní.