Kryptoměny v Zimbabwe? Současná ekonomická situace země Zimbabwe je jednou z nejhorších za poslední desetiletí. Mohou této zemi pomoci kryptoměny?
Bídná situace v Zimbabwe
V roce 2009 byla Zimbabwe doslova zlikvidována, když míra inflace stoupla na 89%. V té době začalo velké množství tamních obyvatel vkládat naděje do měn jiných států, ovšem dnes je tato africká země opět těsně nad propastí další, tentokráte mnohem silnější ekonomické krize, která by pro mnoho osob mohla znamenat naprostý konec.
Centrální banka země začala v roce 2016 vydávat dluhopisy, nebo tzv. bulars, tedy bankovky které nesou stejnou hodnotu jako jeden americký dolar. Činila tak s podporou půjčky ve výši 200 milionu amerických dolarů od Africké importní banky. Dluhopisy však byly velmi rychle převálcovány právě bulary a tak ti, kteří platili dluhopisy, dostávali od prodejců mnohem vyšší ceny.
Banka na to zareagovala vydáváním nových bankovek pod jménem zolar, který ovšem nemá dostatečné dolarové či zlaté krytí. Začalo se tak spekulovat o tom, že vláda vyčerpala svou půjčku a tyto zkazky poslaly ceny nové měny ke dnu.
Kryptoměny v Zimbabwe jako řešení
Mnoho tamějších obchodníků se tak snaží hledat nové cesty, jak z ekonomické pasti ven a právě kryptoměny pro ně představují jednu z únikových možností. Počet transakcí v zemi začíná stoupat a to i přesto, že bankovní systém země čelí rostoucímu dohledu a mezinárodní transakce se pro obyvatelstvo stávají čím dál tím více náročnější.
Je otázkou, zda vláda přiškrtí kryptoměnové potrubí natolik, že i to nakonec vyschne, či se kryptoměny ujmou a budou pro Zimbabwe a její obyvatele představovat jedno z možných východisek. Právě tato země by mohla jasně demonstrovat sílu a schopnosti blockchainových technologií přímo v praxi. Je však více pravděpodobné, že vláda tyto technologie odmítne a tak zavede obyvatele do, situace, ze které již nebude návratu.