Rohové sedací soupravy

Sedací nábytek je určitě tím prvním vybavením domácnosti, pokud lze tak třeba o jeskyních mluvit, které člověk měl. Ústředním prvkem byl oheň a kolem něho byly postaveny špalky, větší kameny, ale i lavice. Již od počátku lidstva byla také snaha se při sezení sdružovat, sesedávat si k sobě blíž. A to nám zůstalo dodnes, i když utekly dlouhé časy.

Tak místo ohně hledíme společně na televizní obrazovku či na počítačový monitor, ale pocit sesednutí si dohromady máme stále. A k takovému sezení potřebujeme i příjemný sedací nábytek.

Trocha z historie

U kamenů a špalků se vyvinuly židle, křesla a sedací soupravy. Nebylo to samozřejmě hned, cesta vedla přes otomany, sofa a podobně. Sedací souprava ale tak, jak je dnes známe, jsou poměrně novým kusem nábytku. Vznik můžeme datovat až s hromadnou výstavbou malometrážních bytů po polovině 20. století. Tehdy ve velké míře nastala potřeba usadit na malém prostoru co nejvíce lidí a navíc, aby nábytek splňoval další účely, aby měl i skladovací prostory. Dalším vylepšením byla možnost rozložení a utvoření příležitostného lůžka alespoň pro dvě osoby. To vše mohou splňovat pouze rozkládací rohové sedací soupravy.

Novodobý vývoj

Protože najednou bylo vidět, jak jsou rozkládací rohové soupravy výhodné, tak je chtěli je do svých obývacích pokojů i ti, kteří již tolik místa šetřit nemuseli. Tak jsme se dočkali ve velkých bytech rohových sedaček i úctyhodných rozměrů. Na druhou stranu se jejich výroba natolik rozšířila, že malou sedací soupravu budeme shánět velmi těžko.

Materiály

Kostra sedacích souprav bývají většinou ze dřeva, navenek je ale převládá čalounění. Najdeme však daleko více možností povrchových úprav, nejstarší a všeobecně nejoblíbenější je potažení látkou v různých dekorech i provedení. Pro další materiály již záleží na našem vkusu a i finančních možnostech. Máme pak na výběr zejména kůži, ale i koženku, síťovinu, jantaru, ale můžeme se setkat i s jinými přírodními i syntetickými materiály.

Přehozy

Aby se šetřil základní materiál sedacích souprav, používají se přes ně různé přehozy, například látkové, leskymo, umělé i pravé kožešiny a můžeme pokračovat ve výčtu dalších materiálů buď kupovaných nebo tvořených rukama šikovných žen i mužů.

Doplňky

Rohové sedací soupravy se mimo přehozů mohou doplňovat dalšími prvky. Sedací soupravy jsou od výrobce v mnohotvárných provedeních, kdy například dolní sedací část je úplně samostatná a člověk se pak opírá o různě tvarované opěráky. Ty jsou někdy nízké, takže pro příjemné sezení potřebujeme různě větší polštáře. Ty se dají samozřejmě koupit, ale i zde můžeme rozvinout vlastní výtvarný talent. Místo polštářů je možno použít vhodně tvarovaná plyšová či ušitá zvířata, květiny či jiné tvary. Sedací souprava se tak stane naprosto originálním kusem nábytku.