Úspory na vlastní bydlení: Jak si na dům či byt ušetřit co nejrychleji

Naspořit si na vlastní bydlení je možné, a to i v případě, že se snažíte šetřit na dům či byt a sami jste v pronájmu (a platíte nájemné). Recept je jednoduchý – stačí mít neprůstřelnou strategii spoření a pořádnou dávku disciplíny.

Sestavte si nový, úspornější rozpočet

Ze všeho nejdříve zhodnoťte stávající rozpočet

Tento krok vám pomůže určit oblasti, kde můžete ušetřit. Buďte k sobě upřímní ohledně toho, kam vaše peníze každý měsíc směřují, a realisticky si uvědomte, o kolik můžete v každé z oblastí ušetřit.

Žijte pod svými možnostmi

Stanovte si nový rozpočet, který vám umožní měsíčně přispívat na domácí spoření. Abyste mohli efektivně šetřit, budete muset upřednostnit úspory před výdaji a osvojit si úsporný způsob života. Nakupujte ve slevách, vařte doma a vyhýbejte se impulzivním nákupům. Také omezte zbytečné předplatné – na online streamovací služby, papírové časopisy nebo do posilovny.

Automatizujte platby a zvyšujte úspory

Je velmi důležité, abyste si spoření na vlastní bydlení co nejvíce usnadnili.

Založte si speciální účet

Založte si nový účet, ať už se jedná o spořicí účet ve vaší bance, nový účet u investiční společnosti nebo obojí. To vám pomůže sledovat vaše úspory a udržet si motivaci.

Zautomatizujte si spoření

Nastavte si automatické příkazy, díky kterým se budou každý měsíc při výplatě přesouvat prostředky na určený účet (účty). Tímto způsobem nebudete muset o spoření přemýšlet a také vzroste pravděpodobnost, že dodržíte svůj závazek pravidelně každý měsíc spořit.

Optimalizujte typy účtů

Ujistěte se, že spořicí účet, který jste si zřídili pro svůj cíl, je spořicí účet s vysokým výnosem, který umožní vašim úsporám rychleji růst.

Investujte do akcií a dluhopisů

Pomozte svým domácím úsporám rychleji růst investováním do dluhopisů, ETF a akcií. Dbejte na řízení rizik a rozdělení investic do více aktiv, abyste zajistili, že zůstatky na účtu porostou, a ne klesnou.

Snižte své hlavní výdaje

Chcete-li skutečně ušetřit na vlastní bydlení, musíte provést změny tam, kde jsou opravdu důležité.

Snižte výdaje na bydlení

Pokud nebydlíte v nájmu u rodiny, je bydlení pravděpodobně vaším nejvýznamnějším výdajem. Existuje řada způsobů, jak tyto náklady snížit, ať už přestěhováním do levnějšího bytu v méně nákladné čtvrti, přibráním dalšího spolubydlícího nebo pronájmem části nemovitosti, pokud jste již vlastníkem domu.

Snižte náklady na dopravu

Pokud je to možné, používejte veřejnou dopravu, jezděte společně autem nebo zvažte pořízení úspornějšího vozidla, abyste snížili náklady na dojíždění. Je-li to možné, chůze a jízda na kole mohou snížit vaše náklady i zlepšit vaše zdraví.

Snižte své náklady na energie

Chovejte se strategicky, pokud jde o náklady na energie, zhasínejte světla, když opouštíte místnost, a přemýšlejte o tom, kdy a jak například pouštíte prádlo nebo myčku nádobí. Hledejte příležitosti k levným změnám, například k instalaci úsporných žárovek.

Kontrolujte svůj rozpočet na jídlo a potraviny

Plánujte si jídlo, nakupujte podle seznamu a vyhněte se pokušení pravidelně si jídlo objednávat nebo jíst v restauracích. Vzhledem k rekordně vysokým nákladům na stravování venku je to obrovská příležitost, jak ušetřit. Zařaďte do svých týdenních plánů levnější jídla.

Volte levné volnočasové aktivity

Najděte si bezplatné nebo levné aktivity ve svém okolí. Choďte ven, účastněte se komunitních akcí a podívejte se, co nabízí místní knihovna. Šetrný život nemusí znamenat nudný život.

Zvyšte svůj příjem

Snížení nákladů je jen polovinou úspěchu – zvýšení měsíčního příjmu je neméně důležité.

Přidejte si vedlejší činnost nebo práci na volné noze

Doplňte svůj příjem tím, že prozkoumáte možnosti, které odpovídají vašim dovednostem a zájmům, jako je práce na volné noze, doučování, založení malého podniku nebo druhá práce na částečný úvazek.

Pronajímejte nevyužité prostory

Pokud máte další prostor, jako je garáž nebo dokonce příjezdová cesta, zvažte jeho pronájem pro získání dodatečného příjmu. Pokud máte volný pokoj, zveřejněte ho na Airbnb.

Snižte své nesplacené dluhy

Úroková sazba hypotéky bude mít vliv na to, kolik si můžete dovolit utratit za nové bydlení.  Abyste získali nejlepší možnou sazbu – a abyste vůbec mohli určit, zda vám bude schválena konvenční hypotéka – budete potřebovat co nejlepší úvěrové skóre.

Vyrovnejte poměr dluhu k příjmu

Tento poměr hraje zásadní roli při schvalování hypotéky. Banka při půjčování peněz riskuje – čím vyšší jsou vaše nesplacené dluhy, tím vyšší je riziko. Snížení vašich dluhů zvyšuje vaši způsobilost k získání úvěru.

Upřednostněte splácení dluhů

Zaměřte se nejprve na splácení dluhů s vysokými úroky a vyvážení splácení dluhů se spořením na bydlení.

Prozkoumejte možnosti konsolidace dluhů

Pokud máte značné množství dluhů, zjistěte, jaké zdroje jsou k dispozici pro vyrovnání vašich nesplacených účtů a snížení úrokových sazeb.

Využijte stávající majetek

Pokud již máte nějaký majetek, zjistěte, jak jej můžete využít k navýšení svých úspor na koupi domu či bytu.

Akciová portfolia

Mnoho kupujících domů, zejména těch, kteří kupují poprvé, prodává akcie, aby mohli financovat svou zálohu. Pokud máte investice, naplánujte si, co budete chtít prodat, až přijde čas na koupi vašeho domova.

Vlastní kapitál

Pokud jste již vlastníkem domu, zvažte využití vlastního kapitálu na zálohu na další dům nebo investiční nemovitost. Nebo zvažte nebankovní hypotéku, díky které rychle dostanete potřebné finanční prostředky k nákupu nové nemovitosti.

Přijetím těchto strategií se dostanete na dobrou cestu k efektivnímu spoření na svůj vysněný domov. Nezapomeňte, že je to o rovnováze – o řízení výdajů a zároveň o hledání způsobů, jak zvýšit své úspory a příjmy.