Ruská armáda staví laboratoř na výzkum a vývoj blockchainu

Vývoj blockchainu v Rusku? Ruské ministerstvo obrany zahajuje projekt výstavby laboratoře, která by měla za úkol analyzovat, jak lze technologii blockchainu využívat proti kybernetickým útokům.

Vývoj blockchainu v Rusku

Tzv. národní akcelerátor vojenských technologií, se zkratkou ERA zahajuje práce na vědecké laboratoři. Ta bude mít za úkol zjistit, jak by se dala technologie blockchainu použít k identifikaci počítačových útoků a ochraně infrastruktury.

Výzkum by v současné době měl již probíhat a v současné době se věnuje především průzkumu možnosti vývoje blockchainové aplikace. Sama laboratoř je však momentálně teprve v zárodku a stát počítá s dalšími rozsáhlými investicemi.

Jednou z jejích priorit by mělo být vytvoření inteligentního systému pro detekci a prevenci kybernetických útoků na důležité databáze. Za tímto účelem vytvořil organizace tým odborníků specializujících se na informační bezpečnost.

Tým plný expertů

Jedním z nich by měl údajně být i Alexej Manov, antivirový expert, který působil ve společnosti Kaspersky Lab v Moskvě. Ten by se měl zaměřovat na neoprávněné přístupy do systémů. A právě k tomu využívá technologii blockchainu, která by riziko neoprávněného přístupu měla minimalizovat.

Dalším expertem by měl být Klimenko, bývalý technologický poradce prezidenta Putina. Sám Klimenko se nechal již dříve slyšet, že by technologie blockchainu mohla být užitečná pro kybernetickou bezpečnost například průmyslového odvětví celé země.

Laboratoř se buduje v ruském pobřežním městě Anapa, a spadá pod generální štáb ozbrojených sil osmého ředitelství ruské federace. Právě jednou z aktivit tohoto ředitelství je i zajišťování zabezpečení informací například od tajných služeb, které pro Rusko sbírají důvěrné informace z celého světa.