Optimalizace daní není jen pro firmy. Mohou ušetřit zaměstnanci

I zaměstnanci mohou výrazně optimalizovat svoji daňovou povinnost. Stačí k tomu plně využít nabízených daňových slev.

Když někdo nadhodí téma optimalizace daní, většina lidí si představí velké offshore společnosti s obrovskými zisky. Věděli jste ale, že i jako zaměstnanec můžete svoje daně optimalizovat? A v tomto článku vám řekneme, jak toho dosáhnout.

Jak můžete ušetřit?

Základní položkou optimalizace daní zaměstnance jsou daňové odpočty a slevy. Určitě si říkáte, že takovou slevu přece uplatňujete. Vždyť jste podepsali růžový papír. Řada zaměstnanců ale nevyužívá té nejvýhodnější varianty. Jaké jsou tedy vaše možnosti?

Základní daňovou slevou je sleva na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Slevu můžete uplatnit i na manželku s ročními příjmy do 68 000 Kč. Tady pak můžete ušetřit 24 840 Kč. U ZTP a ZTP/P se pak tyto částky zvyšují. U manželky, která je držitelkou průkazu ZTP/P je tak možné uplatnit slevu ve výši 49 680 Kč. Na vlastní invalidní důchod jsou poskytovány další slevy v řádech tisíců korun. Nezapomeňte ani na slevu pro studenta a školkovné maximálně ve výši 9 900 Kč.

Jak slevy uplatnit a na co si dát pozor?

Jak vidíte, nároků na slevy na dani máte požehnaně, stačí jich jen využít. K tomu, abyste tyto slevy mohli uplatnit, ale musíte včas doručit příslušné doklady pro mzdovou účetní. Učinit tak můžete nejpozději do 15. února následujícího roku.

Pozor si dejte především u školkovného. To by měl uplatnit ten rodič, který má vyšší příjmy. U nižších příjmů totiž nemusíte dosáhnout na plnou výši slevy. U manželky s příjmem nižším než 68 tisíc korun si zase pohlídejte, abyste tento limit zbytečně nepřekročili byť jen o několik korun. Poté totiž nárok na slevu ztrácíte.