Koupelnová baterie, co byste o ní měli vědět?

Závěrem vodovodního systému v bytě jsou obvykle baterie. To slovo je ale pro mnohého matoucí, protože má více významů, ať již jako zdroj stejnosměrného proudu, tak slovo z dělostřelecké terminologie. V našem případě jde ale o sestavu vodovodních ventilů. Ta pak umožňuje regulovat teplotu a množství vody, které jim procházející.

Trocha historie…

Zaváděním vody do bytů, resp. bytových domů, znamenalo velký pokrok v mnoha směrech. Zpočátku to byl jeden kohoutek na pavlači pro celé patro. I to byl velký pokrok, do té doby se chodilo pro vodu k obecní studni či kašně. Pak již byl jen krok s vodou do každého bytu a konečně přišla i voda teplá. Lze polemizovat, jestli říkat horká, mnohdy má pouhých 50 st. C. Dnes je tedy voda zejména v kuchyni a v koupelně.

Jakou baterii do koupelny?

Než si baterii vybereme, měli bychom vědět, k jakému účelu ji budeme potřebovat. Baterie se totiž dělí nejen podle materiálu, tak i účelu. Na trhu jich je obrovské množství. Jde tedy o vodovodní baterie umyvadlové, sprchové, vanové, bidetové, záchodové, termostatické, baterie na jednu vodu a baterie pro umyvadlo a vanu. Dále se mohou dělit na stojánkové, nástěnné, které jsou instalované na stěnu s roztečí přívodů 100 nebo 150 mm, a konečně i baterie podomítkové.

Technické dělení

Pokud již víme, jakou baterii potřebujeme, můžeme si vybrat mezi pákovými, kdy se pákou nastavuje tlak i teplota, nebo termostatickými s možností nastavení tlaku na jedné a teploty na druhé straně těla baterie, včetně pojistky proti opaření. Dalšími bateriemi jsou klasické kohoutkové se samostatnými kohoutky na teplou a studenou vodu a konečně moderní jsou i bezdotykové, které se ovládají přetnutím paprsku, ale mají přednastavenou teplotu a tlak vody.

Výběr baterie

Baterie jsou přizpůsobené každá pro svou funkci, takže se používají na vany, umyvadla, koupelnové skříňky s umyvadlem, sprchové kouty, bidety, WC, ale i další místnosti v bytě, jako jsou prádelny, ale mohou být v garáži, v zimní zahradě, jak v domě, tak i v exteriéru. Důležité je s ohledem na prostředí vybírat nejen podle účelu, ale i dle stylu místnosti, podle povrchové úpravy a konečně i tvaru, tedy designu. Ne vždy se vyplatí šetřit, protože životnost ve stále vlhkém prostředí se i pro galvanicky pokovené kovové baterie se velmi zkracuje.