Kdy je pro vás ideální založení svěřeneckého fondu?

Ačkoliv se fondy správně nazývají svěřenské, výraz svěřenecké je mezi lidmi mnohem více známější a používanější. Situací, při kterých je pro vás založení svěřeneckého fondu ideální je hned několik, ovšem svěřenecké fondy jsou v Česku celkem novinkou a mnoho lidí stále neví, které životní situace to jsou.

Ochrana majetku

Pokud jste ve svém oboru úspěšný a je tu riziko, že o svůj majetek přijdete, je založení svěřeneckého fondu řešením, jak svůj majetek ochránit. Neúspěch v podnikání, zanedbání nezbytné péče jsou nejčastějšími důvody, proč soud rozhodne odebrání majetku, ovšem svěřenecký fond chrání váš majetek i před soudním rozhodnutím.

Do svěřeneckého fondu, kromě financí, lze vložit nemovitosti nebo investiční portfolio. Majetek je tak majetkem svěřeneckého fondu a ne váš.

Obejít dědické řízení

Mnoho lidí chce svůj majetek rozdělit jinak, než určuje zákon o dědictví. Například prarodiče, chtějí více majetku přenechat vnoučatům, než svým dětem nebo ve chvíli, kdy mají více potomků z různých vztahů.

Po dobu života se o svěřenecké fondy stará určený správce a až po smrti předá majetek vnoučatům nebo jiným vybraným dědicům.

Zajištění chodu společnosti

U rodinných firem často nebývá dědic. Dětí nechtějí převzít rodinnou firmu nebo nemají k vedení společnosti předpoklady. Převedením firmy do svěřeneckého fondu se o další chod firmy postará správce, který bude mezi děti rozdělovat zisk.

Podpora charity

Založení nadace je sice také způsobem, jak pomáhat znevýhodněným lidem nebo zvířatům. Ovšem pomáhat pomocí svěřeneckého fondu je mnohem jednodušší.

Stejným způsobem lze podporovat také sport.

Chcete vědět více?

Pokud vás svěřenecké fondy zaujaly a uvažujete nad jejich založením nebo se chcete dozvědět více, informujte se u společnosti, která má se svěřeneckými fondy zkušenosti. Jednou z nich je společnost Alpha Citizen, která nabízí profesionální přístup založený na létech zkušeností.