Pokud bydlíme v nějaké historické budově, případně třeba v bytu přestavěného z továrního provozu, můžeme mít vysoké stropy. Takže pak lze uvažovat o jeho snížení. Ale než se ale k tomu rozhodneme, měli bychom se zamyslet, zda by nešlo vestavět patro, třeba jako spaní pro děti, herna a podobně.
Tradiční výška stropů v současných bytech je kolem 2,5 metru. Pokud tedy snížíme náš vysoký strop na tuto výšku, získáme menší objem místnosti bez toho, aniž bychom měli menší životní prostor. A to znamená nejen opticky příjemnější bydlení, intimitu, ale také ve většině případů značnou energetickou úsporu.
Optické snížení
Snížit stop lze i jen opticky, například se vymaluje strop tmavší barvou než stěny, ale můžeme i tmavší barvou namalovat stěny nad čárou stropu, jak bychom si ho přáli. Je to samozřejmě úprava náhradní a ani ne moc vzhledná. Stěny by měly mít pro lepší vhled vzorovaný dekor.
Jednoduchá řešení
Složitější je vytvoření vytvoření umělého stropu s pomocí látek. Ve výši požadovaného stropu vytvoříme síť z ocelových lanek. Lanka mohou být v jednom směru, ale lepší je vytvořit čtvercovou síť, kde se látka nebude tolik prohýbat. Nepoužíváme výrazné dekory, ale spíše jen transparentní jemné a světlé barvy textilií. Místo látky lze použít i lehké desky, třeba polystyren, můžeme použít i nějaké lehké stropní podhledy.
Nejjednodušší stop
Pokud chceme skutečně snížit stop, a tak oddělit spodní část místnosti od horní, nejsnazší je použití sádrokartonových podhledů. Tady lze s úspěchem využít některou stavební firmu, ale dá se to při určitém stupni šikovnosti zvládnout i svépomocí. Dnes si lze vše potřebné koupit ve specializovaných obchodech, a ještě dostanete třeba pomoc radou. Obdobně si lze i půjčit potřebné nářadí. Jednoduše řečeno, vytvoříme si kovovou kostru, na kterou jednotlivé desky připevníme. Lehký sádro-karton má výhodu, že při určité pečlivosti můžeme mít po vytmelení a zabroušení strop naprosto rovný, že nikdo nepozná, že jde o strop náhražkový.
Náročnější řešení
Ke snížení stropu se používají minerální podhledy, tedy zatím spíše v průmyslových či kancelářských prostorách, ale jsou vhodné i pro domácnost. Zde se vytvoří také kovová kostra s přesnými rozměry desek, a jednotlivé díly se pak usazují svrchu.
Řešení na chalupy
Náročnější úpravou je vytvoření stropu z palubek. Ty se samozřejmě nehodí všude, takže nejlépe na chalupy, chaty, případně místnosti vybavené stylovým nábytkem třeba v selském stylu. I zde je nutno vytvořit stropní mříž, může být i kovová, ale budeme raději styloví a uděláme si ji ze dřeva. A na tuto mříž pak jednotlivá prkna připevníme nejlépe vruty.
Závěr
Vystihli jsme ty základní úpravy vysokých stropů, ale při veškeré práci si neodpustíme jednu důležitou radu. Jako u ostatních stavebních pracích je prvořadou nutností si poradit s elektrickým rozvody. V případě stropů půjde o lustry a centrální svítidla, ale lze použít i jiné systémy, třeba bodovky a podobně.