Jak jsou na tom kryptoměny v Íránu? Složitá situace v Íránu dusí tamní kryptotrh

Kryptoměny v Íránu neslaví příliš úspěchu. Irán se staví ke kryptoměnám velmi negativně. Mluvil o tom jeden z právníků pod příslibem zachování anonymity.

Nelehký život iránského tradera

Dle jeho slov je Íránská vláda připravena cenzurovat všechno, co se týče kryptoměn a to do té míry, že přerušila veškeré vazby obyvatel své země na tento typ financování. Mnoho obyvatel této země má velké problémy s připojením ke kryptoburzám jako jseou Binance, Blockchain nebo LocalBitcoins, a to i přesto, že používají lokální privátní sítě VPN a další řešení, které se díky mezinárodním sankcím uvalených Spojenými státy na Írán, používají.

Jedná se o důkaz toho, jak složitá je cenzura v zemi, jejíž lidé nejvíce potřebují ekonomickou pomoc, kterou by jim kryptoměny mohly přinést. Mnoho lidé v současné době používá BTC jako nástroj pro ekonomické přežití, protože jeho nákup je daleko jednodušší, než jít na černý trh a tam si v tajnosti kupovat americké dolary.

V současné době neexistují přímé důkazy, jak vysoká inflace v Íránu panuje, ale odborníci odhadují roční nárůst o 127%. A proto vláda nechce, aby byla cizí měna vyvážena mimo hranice státu. To je názor Ahmada Khalida Majidyara, ředitele projektu IranObserved, který nabízí politické analýzy.

Kryptoměny v Íránu a kontroly kvůli sankcím

V současné době se většina odborníků shoduje na tom, že současná hospodářská krize je spojena s napjatými mezinárodními vztahy, které podněcují iránské úřady k utahování kohoutků. Toto utahování je do jisté míry spojeno i s přísnou kontrolou kriminality, které zahrnuje také provádění přeshraničních plateb, které jsou s kryptoměnami silně spojeny.

V současné době tak probíhá tichá cenzura skrze tzv. hlubokou kontrolu paketů. Z toho plyne omezení některých služeb jako je například LocalBitcoins a také jsou zakázány veškeré prodeje těžební techniky a pro kryptoanalýzu.